Popularność kamer samochodowych
Rejestrator wideo to bardzo przydatny i szybko rozwijający się element każdego samochodu. Za granicą w niektórych krajach jest już obowiązkowe posiadanie go w każdym samochodzie. W Polsce tak nie jest, ale i tutaj szybko zyskują na popularności. Dla jednych to tylko okazja do rejestrowania wydarzeń z podróży, dla innych jest świadkiem wypadku lub innego zdarzenia. Jeśli więc Ty również planujesz zakup kamerki samochodowej, postaramy się podpowiedzieć Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia.
Rejestrator- najważniejsze kryterium wyboru kamery
Wybierając wideo rejestrator samochodowy, najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jakość obrazu. To określi, jak wyraźnie widoczna będzie przestrzeń, jak szeroki będzie kąt filmowania, czy też jakie będzie możliwe dostrzeżenie szczegółów porą wieczorową. Ponadto ważne jest, aby z góry wiedzieć, czy potrzebujesz funkcji GPS, która poinformuje Cię, gdzie i kiedy dokonano tego nagrania, co jest szczególnie przydatne dla firm, które mają dużo samochodów, ułatwiając tym ogólne zarządzanie.
Jakość kamery zależy od kilku aspektów:
Rozdzielczość wideo. Będzie to zależeć od tego, jak wyraźnie widzisz obraz. Słaba rozdzielczość nie pozwoli Ci zobaczyć numerów samochodów, więc to urządzenie może stać się bezwartościowy, gdy będziesz musiał szukać usterek. Tak zwana rozdzielczość VGA (640 × 480) jest również znana jako 480p. Eksperci zalecają wybór rozdzielczości HD (1920 × 1028), również oznaczonej jako 1080p. Takie urządzenie będzie droższe, ale będzie spełniało swoją główną funkcję jakościowo.
Kąt widzenia obiektywu
Ten aspekt określi, jaką szerokość pokryje przechwycony obraz. Oczywiście im wyższy kąt, tym lepiej. Najczęstsze kąty widzenia to 70 °, 90 °, 110 ° i ponad 120 °.
Filmowanie w ciemności
Funkcja nocnego nagrywania będzie bezwartościowa, jeśli aparat nie ma oświetlenia w podczerwieni. Jest oznaczony jako „IR”. To naprawdę ważna cecha, ponieważ wraz z nadejściem jesieni robi się dość wcześnie ciemno.
Rejestrator i jego czas nagrywania
Większość obiektów oferuje 5, 10 lub 15 minut. Wynika to głównie z faktu, że gdy karta pamięci się wyczerpie, nagrywanie „na wierzchu” nie usunie całego wcześniej zarejestrowanego obrazu. Gdy jest wiele krótkich filmów, są one usuwane jeden po drugim, a zamiast tego nagrywane są nowe. Zaleca się, aby urządzenie było w stanie nagrywać przez 15 minut.
Karta pamięci o jaką można poszerzyć rejestrator
Zdecydowana większość rejestratorów wideo nie ma lub ma niewielką ilość pamięci wewnętrznej. Potrzebują więc dodatkowej pamięci do przechowywania przechwyconego obrazu. Ta pamięć jest zastępowana kartą pamięci. Im jest większa, tym więcej nagrania zmieści.
Czujnik „G”
To jest czujnik nagłego ruchu. Jest to ważne, ponieważ umożliwia automatyczne rozpoczęcie nagrywania przez kamerę w przypadku nagłego zatrzymania lub wstrząsu. Spowoduje to przechwycenie obrazu natychmiast po zdarzeniu. Dzięki G-Sensorowi nagranie z nagłą zmianą ruchu jest zapisywane w osobnym pliku i nie jest nadpisywane.
Pamięć wewnętrzna jaką posiada rejestrator
Pamięć wewnętrzna urządzenia przydaje się, jeśli istnieje czujnik G, który w przypadku kolizji lub nagłego zatrzymania nagrywa wideo w pamięci wewnętrznej i chroni go przed nadpisaniem. W przeciwnym razie pamięć wewnętrzna nie jest ważna, ponieważ zwykle ma małą pojemność i przechowuje niewielką liczbę wpisów.
Pamiętaj, że najdroższe urządzenie nie zawsze jest najlepsze, ale nie warto oczekiwać od najtańszej rzeczy dobrej jakości.